Umów sie

na wizytę

Tel.  +48 785 170 871

Ścieżka powrotu

Bruksizm to schorzenie polegające na niekontrolowanym tarciu zębami żuchwy o zęby szczęki, występujące przeważnie w nocy.

Bruksizm wynika z nadmiernego napięcia mięśnia żwacza. U pacjentów o nadmiernej wrażliwości na stres, napięcie nerwowe kumuluje się okolicy szczęki, mięśniach żwaczach. Napięte mięśnie powodują zgrzytanie zębami, nieprawidłowe tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki. Pojawiają się przewlekłe, napięciowe bóle głowy utrudniające codzienne funkcjonowanie. 

Bruksizm jest najczęściej rozpoznawany przez partnerów osób z tym schorzeniem. Często jedynie mężowie i żony  zauważają nocne zgrzytanie lub też stukanie zębami. Pacjent może odczuwać bóle głowy po przebudzeniu czy też ból uszu lub ból kąta żuchwy. Te bóle na ogół nasilają się w momencie gdy pacjenta dotyka większy stres. Bruksizm, jest poważną chorobą, a nie defektem estetycznym. Powoduje on następujące powikłania:

 • pękanie,  ścieranie szkliwa, ścieranie koron zębów
 • uszkodzenia mechaniczne zębów w  wyniku  nacisku mięśni żwaczy
 • korony zębów ścierają się (nawet po odbudowie  przez  stomatologa)
 • osoby ciepiące na  bruksizm  bardzo często zgrzytają w nocy  zębami
 • kolejnym objawem nasilającego się bruksizmu jest ból w okolicy ucha, skroni
 • po kilku latach może dojść do zmian zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych
 • pojawiają się przewlekłe napięciowe bóle głowy, karku, kręgosłupa szyjnego, częste migreny

leczenie bruksizmu

 METODY LECZENIA BRUKSIZMU:

Powszechnie stosowana jest psychoterapia, mająca na celu obniżenie napięcia nerwowego. Pacjenci zapraszani są na warsztaty radzenia sobie ze stresem, uczą się technik relaksacyjnych.

Stomatolodzy zlecają pacjentom stosowanie szyn relaksacyjnych, szyny te noszone są przez pacjenta w nocy. Szyny relaksacyjne zapobiegają one uszkodzeniom zębów, zgrzytaniu zębami w nocy.

Medycyna estetyczna proponuje leczenie przyczynowe, polegające na zmniejszeniu żwacza BOTOX-em. Mięsień żwacz, jak każdy mięsień, nie ćwiczony powoli zmniejsza swoją masę, nie jest już tak silny i mocny. Słaby mięsień żwacz powoduje zmniejszenie objawów chorobowych, oraz poprawę wyglądu estetycznego. Przy okazji dochodzi do wsmuklenia twarzy, zmiana "kwadratowej twarzy" na owalną. Stomatolodzy uważają, że Botox powinien być podawany regularnie przez dwa lata co 4-5 miesięcy. Przy mocno nasilonych zmianach możemy podawać go co 3 miesiące. 

 PROCEDURA ZABIEGOWA:

 • podanie BOTOX-u w mięsień żwacz jest niebolesne dla pacjenta
 • w trakcie  badania lekarskiego lekarz ocenia  położenie mięśnia
 • następnie mapuje twarz i zaznacza  kredką miejsca wkłucia igły
 • ilość  wkłuć waha się od 3 -5,  zależy  ona od  wielkości mięśnia
 • po zabiegu może  pojawić się niewielki siniak w miejscu wkłucia
 • BOTOX podajemy co 3-4 m-ce, w zależności od siły mięśni żwaczy
 • po 2,3 zabiegach mięsień zmniejsza się, siła  jego nacisku  maleje
 • z czasem zabiegi stosujemy coraz rzadziej, 6 m-cy lub raz na  rok

Podanie Botox-u nie powoduje żadnych dysfunkcji, ani powikłań. W ciągu pierwszych dni może wystąpić obrzęk okolicy ostrzykiwanej, siniak. Daje to paradoksalnie objawy jeszcze szerszej twarzy. Po kilku dniach objaw ten ustępuje, zaczyna działać toksyna botulinowa.

Polecane zabiegi

Opinie o gabinecie

Karolina

Długo nie mogłam się zdecydować na jakikolwiek zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Od pewnego czasu myślałam o Botoksie. Moja p. dentystka dała mi adres dr Skoczylas (robiła sobie u niej zmarszczki). Zabieg był niebolesny, dr Skoczylas okazała się super, wszystko mi wytłumaczyła, efekt jest idealny, marszcze się tylko odrobinkę aby nikt nie widział że miałam Botox. Jest OK

Anna

Serdecznie polecam Panią Doktor. Przesympatyczna, kompetentna osoba. Poświęca maksymalnie dużo czasu swojemu pacjentowi.

Mikołaj

Ja miałem wypełnianie bruzdy nosowo-wargowe. Bruzdy były głębokie i bardzo postarzające. Wypełnienie było zrobione kwasem hialuronowym i musze powiedzieć, że efekt jest bardzo dobry. Bruzdy prawie znikły, wyglądam znacznie młodziej. Zabieg trwał około 45 minut i jestem bardzo zadowolony. Pani doktor potraktowała mnie poważnie, dokładnie opowiedziała o zabiegu. Zabieg zrobiła sprawnie, bez bólu, jest godna polecenia.

Anita

Ja u Pani doktor miałam wypełnianie usta kwasem hialuronowym. Górna warga była zdecydowanie za wąską. Zabieg był robiony w znieczuleniu wiec nic nie bolało. Po zabiegu jest super usta są pełne i symetryczne. Pani doktor jest bardzo miła, przed zabiegiem opowiedziała mi o wszystkim co się będzie działo przed po zabiegu. Efekt jest bardzo fajny.

Zuzanna

Witam serdecznie. Pani doktor podawała mi Botox w czoło. Kilka jednostek miedzy brwi i kilkanascie w czolo powyzej. Zabieg zrobiony był szybko i sprawnie cenowo też bardzo przyzwoicie. Po 2 tygodniach miałam wizytę kontrolna i pani doktor dodała mi kilka jednostek tu i ówdzie. Panią doktor sobie wygooglowalam w internecie i miałam duszę na ramieniu. Teraz. Z czystym sumieniem wystawiam jej 5.

Beata

Witam Polecam profesjonalizm i podejście Pani doktor. Ja miałam podawany kwas hialuronowy w bruzdy na szyi - tzw mezoterapia. Po pierwszym zabiegu rewelacja- bruzdy zmniejszyły się znacznie. Pani doktor się nie spieszy,rozmawia z pacjentem. Jestem umówiona za 2 tygodnie, jak na razie super.

Danuta A.

Hello Aktualnie mieszkam w Londynie, do Polski przyjezdzam co jakis czas. Teraz poddaje sie zabiegowi Aqualyx. Pani doktor podaje mi go w tkanke tluszczowa na brzuchu i na biodrach - aby pozbyc sie oponek ktore tam mam. Doktor - super, spokojna, zrównoważona, pełen profesjonalizm. Zabieg miałam robiony 2 razy w obwodzie ubyło mi 2 cm.

Małgosia lat 40

Pani Doktor powiększała mi usta. Znieczuliła mi usta ze strzykawki, a nie tym niedziałającym kremem. Nic mnie nic nie bolało. Bardzo polecam usta ze znieczuleniem dentystycznym:) Wkrótce wybieram się na botox

Jan

Polecam bardzo aqualyx w wykonaniu p. doktor. Na podbródek i „boki”. Zabieg szybki, bezbolesny i niedrogi:…. Po 2 zabiegach podbródek zmniejszył się, „boki” coś około 2 cm. Wyraźna różnica.

Michał

Ja polecam Botox na czoło na tzw :lwią bruzdę”- w te zmarszczki pomiędzy brwiami. Efekt po tygodniu od zabiegu rewelacyjny, absolutnie pogodna twarz. Zabieg prawie bezbolesny i szybki, pani doktor warta polecenia (w życiu nie wiedziałem tyle o Botox-ie co teraz).

Oliwia

Gorąco polecam Panią doktor. Przesympatyczna osoba. Pani doktor dokładnie wytłumaczyła mi jak będzie wyglądał zabieg (Aqualyx), nie spieszyła się, odpowiedziała na każde moje pytanie :) Nie nakłaniała mnie do poddania się zabiegowi (zdarza się to wielu lekarzom), szczerze opowiedziała o skutkach ubocznych lipolizy iniekcyjnej, które szybciutko zniknęły. Każdy pacjent życzyłby sobie takiego pełnego profesjonalizmu podejścia do zabiegu i tematu, jaki Pani doktor posiada. Jeszcze raz serdecznie polecam i pozdrawiam!

Bogusia

Pani Doktor podawała mi preparat RADIESSE aby poprawić owal twarzy, policzki, bruzdy nosowo-wargowe. Jest to preparat który ma się utrzymać do 18 miesięcy i poprawić mój wygląd. Jestem świeżo po zabiegu, wyglądam dużo lepiej. Zabieg jest bezbolesny, Pani doktor podała go kaniula bardzo sprawnie i fajnie. Siniaków nie było. Polecam Panią doktor, miła, komunikatywna osoba.

Mateusz

Jestem bardzo zadowolony z zabiegu mezoterapii na wypadające włosy. Po 3 spotkaniach i podaniu kilku ampułek lekarstwa, włosy przestały wypadać. Zabieg jest trochę bolesny, da się wytrzymać. Pani Doktor rzeczowo opowiedziała mi o zabiegu. Polecam.

Mateusz

Moim głównym problemem był podwójny podbródek. Od pewnego czasu zaczął mi przeszkadzać. W Internecie znalazłem informacje, że można się go pozbyć. Pani Doktor zdecydowała się mi pomóc i zrobiła mi zabieg- " Aqualyxem". Zabieg krótki, sprawny, nie bolesny, Pani doktor super , jestem zadowolony. Polecam

Anna

Od jakiegoś czasu zaczęły mi przeszkadzać duże zmarszczki na czole i bruzdy wargowo- nosowe. Moja koleżanka namówiła mnie na zabieg u pani doktor. Już po pierwszym wstrzyknięciu wypełniacza widać było różnicę. Czuję się młodsza i bardziej atrakcyjna. Zabieg nie bolał. Pani doktor była przemiła. Wszystko wyjaśniała. Gorąco polecam zabieg u pani doktor wszystkim kobietom.

Gabinet Medycyny Estetycznej; dr n. med. Marta Skoczylas
ul. Kamionkowska 41/3; 03-812 Warszawa, Praga Południe
+48 785 17 08 71; dr.martaskoczylas@gmail.com