Umów sie

na wizytę

Tel.  +48 785 170 871

Powikłań po podaniu kwasu hialuronowego może być wiele. W mojej zgodzie pacjenta, są one wszystkie wymienione, bo każdy pacjent ma prawo podjąć świadomą decyzję w oparciu o aktualny stan wiedzy medycznej.

RUMIEŃ, ZASINIENIE, OBRZĘK

Wymienione symptomy, nie są traktowane jako typowe powikłania. Opisujemy je jako naturalne następstwa pozabiegowe. Rumień i obrzęk utrzymują się zwyczajowo około 48 godzin, zasinienie, w zależności od jego wielkości od 4-7 dni. Objawy te nie wymagają żadnego specjalnego leczenia, na siniaki zalecamy stosowanie maści z aryniką lub heparyną.

ZŁE PODANIE PREPARATU

Brak doświadczenia w podawaniu kwasu hialuronowego może skutkować jego niewłaściwym ułożeniem w tkankach. Za płytkie podanie kwasu hialuronowego uwidacznia się w postaci grudek, guzków. Nadmiar kwasu hialuronowego widać szczególnie mocno w okolicy doliny łez (grube, na niebiesko prześwitujące wałki pod oczami),czy też w okolicy ust. Jedynym leczeniem tego powikłania jest rozpuszczenie nieprawidłowo podanego kwasu hialuronowego i po 3 miesiącach podanie nowego preparatu w celu uzupełnienia ubytków tkanek. 

 

W opisie przedstawionym powyżej wygląda to łatwo, w rzeczywistości jest dużo bardziej skomplikowane. Hialuronidaza wykorzystywana do rozpuszczania kwasu hialuronowego jest białkiem zwierzęcym, może więc powodować alergię , obrzęk, aż do wstrząsu anafilaktycznego włącznie. W żadnym razie nie powinna być używana przez kosmetyczki, bo może stanowić zagrożenie życia pacjenta. 

Po rozpuszczeniu nadmiaru kwasu (zwykle jest to kilka sesji) należy odczekać około 3 miesięcy, a następnie ponownie uzupełnić ubytki tkanek.  Proces ten również wymaga dużej precyzji od osoby podającej preparat.

 INFEKCJA W MIEJSCU PODANIA, ROPIEŃ SKÓRY

W trakcie podania usieciowanego kwasu hialuronowego może dojść do zakażenia bakteryjnego lub wirusowego skóry. Może to być  wynikiem złych warunków higienicznych w jakich wykonywany jest zabieg, zanieczyszczenia kwasu hialuronowego (pochodzącego z nieznanego źródła), lub też przeniesienia bakterii żyjących na skórze do tkanek miękkich, w trakcie injekcji. 

W wyniku zakażenia bakteryjnego pojawia się najpierw zaczerwienienie, obrzęk i ból, podwyższona temperatura. Następnie, w zależności od odporności organizmu powstaje ropień. Powikłanie to wymaga leczenia antybiotykiem, drenażu ropnia, podania preparatu rozpuszczającego podany kwas hialuronowy.

Ropień może się pojawić kilka dni, tygodni po podaniu. Kilka miesięcy po podaniu pojawia się biofilm. Biofilm jest kolonią bakteryjną, otorbioną, umiejscowioną na podanym kwasie. Jego leczenie jest bardzo trudne, wymaga od pacjentka i lekarza dużej dyscypliny. Przy leczeniu biofilmu stosujemy haluronidaze, antybiotyki, drenaże. Pacjent powinien pojawiać się w gabinecie co 2-3 dni, zgodnie z zaleceniem lekarza, leczenie trwa kilka tygodni. 

REAKCJE ALERGICZNA NA PODANY PREPARAT

Popularność kwasu hialuronowego wynika  z faktu, że jest on podobny w strukturze do naszych tkanek. Niestety część z nich może nadal alergizować pacjentów. Zwykle alergię powoduje nie kwas hialuronowy, ale ścianki komórek bakteryjnych, dzięki którym kwas jest wytwarzany w laboratoriach firm farmaceutycznych. Alergizować mogą także substancje stabilizujące kwas hialuronowy, wydłużające jego czas rozpadu. Jakość kwasu hialuronowego zależy od stanu jego oczyszczenia. Jeżeli preparat jest słabo oczyszczony, proces technologiczny jego wytwarzania nie jest najwyższych lotów, pojawiają się uczulenia i alergie. Pacjentki potrafią puchnąć kilka miesięcy po podaniu preparatu, kilka miesięcy po podaniu pojawiają się ropnie i stany zapalne. Umiemy to leczyć, jednak ważne dla nas jest to jaki kwas został podany i kiedy. Dokładna informacja pozwala nam dostosować leczenie i dobrać dawki leków.

 

MARTWICA SKÓRY

Martwica skóry jest jednym z najpoważniejszych powikłań po podaniu kwasu hialuronowego. W wyniku nieprawidłowego podania kwasu hialuronowego dochodzi do zamknięcia tętnicy kwasem hialuronowym i niedotlenienia tkanek. Pojawia się owrzodzenie skóry, martwica. 

Powikłanie to zdarza się najczęściej w trakcie wypełniania kwasem hialuronowym lewej zmarszczki. Brak doświadczenia, wiedzy o położeniu i umiejscowieniu naczyń krwionośnych w tym miejscu, skutkuje zamknięciem tętnicy nadbloczkowej, owrzodzeniem i martwicą skóry. Początkowo pojawia się podwójne widzenie, które może prowadzić do ślepoty.

Szybka reakcja pacjenta i lekarza pozwala na zminimalizowanie strat, i uratowanie życia i zdrowia pacjenta. Podanie hialuronidazy, leków rozszerzających naczynia, antybiotyków pozwala nam na uratowanie pacjenta. Dlatego też ważne jest aby zabiegi wykonywać u lekarzy, bo oni Wam pomogą w trudnej sytuacji. 

 

 TRWAŁA ŚLEPOTA

Tętnice w okolicy czoła, oczu nie posiadają zastawek tętniczych. Oznacza to że podany donaczyniowo kwas hialuronowy może się przemieszczać, podany w okolicę oczu, może spowodować trwałą ślepotę.  Dlatego tak ważne jest aby iniekcje kwasu hialuronowego wykonywali lekarze znający anatomię człowieka, mający w swoim gabinecie leki ratujące życie, i znający procedury radzenia sobie w sytuacjach nagłych, grożących utratą zdrowia pacjenta. 

Ważnym elementem, o którym nie pisałam jest jakość kwasu hialuronowego. Ważne jest aby pracować na tych z odpowiednimi certyfikatami, dopuszczonymi do obiegu na terenie Unii Europejskiej.  Wiele pacjentek sugeruje sie ceną zabiegu, rozumiem że zabieg u kosmetyczek kosztuje mniej niż u lekarza, wynika to z rodzaju stosowanego preparatu. Tańszy zabieg oznacza tańszą cenę zakupu, często gorszy produkt.

Żaden lekarz nie poda preparatu bez certyfikatu, te które ja podaję są czyste od fragmentów komórek bakteryjnych, biokompatybilne z naszą skórą. Jakość po prostu kosztuje.  Uwierzcie nam my też nie lubimy powikłań i zrobimy wszystko, aby nie zdarzały się w naszych gabinetach.

    

Polecane zabiegi

Opinie o gabinecie

Karolina

Długo nie mogłam się zdecydować na jakikolwiek zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Od pewnego czasu myślałam o Botoksie. Moja p. dentystka dała mi adres dr Skoczylas (robiła sobie u niej zmarszczki). Zabieg był niebolesny, dr Skoczylas okazała się super, wszystko mi wytłumaczyła, efekt jest idealny, marszcze się tylko odrobinkę aby nikt nie widział że miałam Botox. Jest OK

Anna

Serdecznie polecam Panią Doktor. Przesympatyczna, kompetentna osoba. Poświęca maksymalnie dużo czasu swojemu pacjentowi.

Mikołaj

Ja miałem wypełnianie bruzdy nosowo-wargowe. Bruzdy były głębokie i bardzo postarzające. Wypełnienie było zrobione kwasem hialuronowym i musze powiedzieć, że efekt jest bardzo dobry. Bruzdy prawie znikły, wyglądam znacznie młodziej. Zabieg trwał około 45 minut i jestem bardzo zadowolony. Pani doktor potraktowała mnie poważnie, dokładnie opowiedziała o zabiegu. Zabieg zrobiła sprawnie, bez bólu, jest godna polecenia.

Anita

Ja u Pani doktor miałam wypełnianie usta kwasem hialuronowym. Górna warga była zdecydowanie za wąską. Zabieg był robiony w znieczuleniu wiec nic nie bolało. Po zabiegu jest super usta są pełne i symetryczne. Pani doktor jest bardzo miła, przed zabiegiem opowiedziała mi o wszystkim co się będzie działo przed po zabiegu. Efekt jest bardzo fajny.

Zuzanna

Witam serdecznie. Pani doktor podawała mi Botox w czoło. Kilka jednostek miedzy brwi i kilkanascie w czolo powyzej. Zabieg zrobiony był szybko i sprawnie cenowo też bardzo przyzwoicie. Po 2 tygodniach miałam wizytę kontrolna i pani doktor dodała mi kilka jednostek tu i ówdzie. Panią doktor sobie wygooglowalam w internecie i miałam duszę na ramieniu. Teraz. Z czystym sumieniem wystawiam jej 5.

Beata

Witam Polecam profesjonalizm i podejście Pani doktor. Ja miałam podawany kwas hialuronowy w bruzdy na szyi - tzw mezoterapia. Po pierwszym zabiegu rewelacja- bruzdy zmniejszyły się znacznie. Pani doktor się nie spieszy,rozmawia z pacjentem. Jestem umówiona za 2 tygodnie, jak na razie super.

Danuta A.

Hello Aktualnie mieszkam w Londynie, do Polski przyjezdzam co jakis czas. Teraz poddaje sie zabiegowi Aqualyx. Pani doktor podaje mi go w tkanke tluszczowa na brzuchu i na biodrach - aby pozbyc sie oponek ktore tam mam. Doktor - super, spokojna, zrównoważona, pełen profesjonalizm. Zabieg miałam robiony 2 razy w obwodzie ubyło mi 2 cm.

Małgosia lat 40

Pani Doktor powiększała mi usta. Znieczuliła mi usta ze strzykawki, a nie tym niedziałającym kremem. Nic mnie nic nie bolało. Bardzo polecam usta ze znieczuleniem dentystycznym:) Wkrótce wybieram się na botox

Jan

Polecam bardzo aqualyx w wykonaniu p. doktor. Na podbródek i „boki”. Zabieg szybki, bezbolesny i niedrogi:…. Po 2 zabiegach podbródek zmniejszył się, „boki” coś około 2 cm. Wyraźna różnica.

Michał

Ja polecam Botox na czoło na tzw :lwią bruzdę”- w te zmarszczki pomiędzy brwiami. Efekt po tygodniu od zabiegu rewelacyjny, absolutnie pogodna twarz. Zabieg prawie bezbolesny i szybki, pani doktor warta polecenia (w życiu nie wiedziałem tyle o Botox-ie co teraz).

Oliwia

Gorąco polecam Panią doktor. Przesympatyczna osoba. Pani doktor dokładnie wytłumaczyła mi jak będzie wyglądał zabieg (Aqualyx), nie spieszyła się, odpowiedziała na każde moje pytanie :) Nie nakłaniała mnie do poddania się zabiegowi (zdarza się to wielu lekarzom), szczerze opowiedziała o skutkach ubocznych lipolizy iniekcyjnej, które szybciutko zniknęły. Każdy pacjent życzyłby sobie takiego pełnego profesjonalizmu podejścia do zabiegu i tematu, jaki Pani doktor posiada. Jeszcze raz serdecznie polecam i pozdrawiam!

Bogusia

Pani Doktor podawała mi preparat RADIESSE aby poprawić owal twarzy, policzki, bruzdy nosowo-wargowe. Jest to preparat który ma się utrzymać do 18 miesięcy i poprawić mój wygląd. Jestem świeżo po zabiegu, wyglądam dużo lepiej. Zabieg jest bezbolesny, Pani doktor podała go kaniula bardzo sprawnie i fajnie. Siniaków nie było. Polecam Panią doktor, miła, komunikatywna osoba.

Mateusz

Jestem bardzo zadowolony z zabiegu mezoterapii na wypadające włosy. Po 3 spotkaniach i podaniu kilku ampułek lekarstwa, włosy przestały wypadać. Zabieg jest trochę bolesny, da się wytrzymać. Pani Doktor rzeczowo opowiedziała mi o zabiegu. Polecam.

Mateusz

Moim głównym problemem był podwójny podbródek. Od pewnego czasu zaczął mi przeszkadzać. W Internecie znalazłem informacje, że można się go pozbyć. Pani Doktor zdecydowała się mi pomóc i zrobiła mi zabieg- " Aqualyxem". Zabieg krótki, sprawny, nie bolesny, Pani doktor super , jestem zadowolony. Polecam

Anna

Od jakiegoś czasu zaczęły mi przeszkadzać duże zmarszczki na czole i bruzdy wargowo- nosowe. Moja koleżanka namówiła mnie na zabieg u pani doktor. Już po pierwszym wstrzyknięciu wypełniacza widać było różnicę. Czuję się młodsza i bardziej atrakcyjna. Zabieg nie bolał. Pani doktor była przemiła. Wszystko wyjaśniała. Gorąco polecam zabieg u pani doktor wszystkim kobietom.

Gabinet Medycyny Estetycznej; dr n. med. Marta Skoczylas
ul. Kamionkowska 41/3; 03-812 Warszawa, Praga Południe
+48 785 17 08 71; dr.martaskoczylas@gmail.com